Kış Lastiğinin Özellikleri 1

Kış Lastiğinin Özellikleri

Kış lastiğini incelediğinizde lastiğin sırt omuz yanak damak ve karkas gövde gibi bölgelerden oluştuğunu göreceksiniz. Kış lastiğinin sırt deseni yolla temasını sağlayan en üst bölgesidir. Kış lastiğinde sırt deseni çeşitli kauçuk maddelerden meydana getirilir ve kış aylarında kullanılacak şekilde üretilir. Desendeki oluklar yağmur suyunu deşarj etmeye yarar. Kış lastiğinin zemine temas eden bölümündeki dolu bloklarsa çekiş ve fren gücünü iletir.

Kış lastiği yol tutuşu ve fren mesafesi olarak iki önemli özelliğe sahiptir. Diğer normal lastiklerin aksine kış lastiği bu özellikleri ile sürücülere rahat ve emniyetli sürüş olanağı sağlayacaktır. Kış lastiği kullanımı doğru olduğunda bile sürücüden sürücüye sürüş tarzı ve şekli değişmektedir. Sürücüler araçlarının bakımını yaptıkları gibi lastiklerin de hava basıncı ve lastik balanslarını mutlaka eksiksiz kontrol etmeleri gerekmektedir. Kış lastiğinizi kullandığınız aracın üretici firması hangi kış lastiğini ve desenini öneriyorsa o lastiği kullanmanız icap etmektedir. Kış lastiği seçimini lastiğin desenine göre değil özelliklerine göre alınmalıdır. Kış lastiği diğer lastiklere oranla kış mevsiminde daha iyi yol tutuşu ve fren yapma özelliğine sahiptir.

Kış lastiği zor koşullarda seyahatlerinizi kolaylaştırır ve karşınıza çıkabilecek kötü hava şartları, yağmurlu hava, çamurlu kaygan zemin ve karlı, buzlu yollarda sizi yoldan ayırmaz ve sürücüyü aracının hakimiyetini en üst seviyede kontrol etmesini sağlar. Kış lastiği üstün yol tutuşu ile diğer standart yaz lastiklerine oranla yola daha yüksek tutunur ve sürücüsünü üzmez.

Mevsimin kış olduğunu göz önüne alacak olursak, karla kaplı ve kaygan zeminlerde normal lastiklerin durma mesafesi performans olarak çok kötü olabileceği gibi her türlü kazaya da mahal verebilmektedir. Fakat bu durum kış lastiğinde öyle değildir, tamamen güvenli ve üstün yol tutuşu sayesinde kış lastiği kullanılan araçlar yapılacak ani frenlerde sürücüyü sarsmadan ve yoldan çıkmadan en iyi şekilde ve en iyi mesafede durabilmektedirler. Bu nedenle kış lastiği fiyatları fazla önemsenmeden satın alınmalıdır. Kış lastiği fiyatları nedeniyle yaz lastikleri kullanan sürücülerde kaza riski oldukça çok artmaktadır.