Pirelli, 2021 Formula 1 Lastikleri ile İlgili Konuştu 1

Pirelli, 2021 Formula 1 Lastikleri ile İlgili Konuştu

Pirelli, 2021 Formula 1 lastikleri için daha iyi bileşikler geliştirdiklerini açıkladı. Markanın F1 şefi Mario Isola: ” Kesin hedefimiz belli. Hiçbir yerde lastik sorunu olmasını istemiyoruz. Silverstone iyi bir referans çünkü bana kalırsa Formula 1 şampiyonasının en zorlu pisti. Ancak bunu ölçmek biraz zor çünkü bütünlük seviyesini değerlendirmek için iç mekan departmanımızla farklı testlerimiz var. Bu yüzden size bir sayı vermek zor.”

Pirelli Formula 1 için İç Mekan Testlerini Geliştiriyor

Isola’ya göre 2021 Formula 1 lastikleri için tasarım ve test yapmak zor. Çünkü bu lastikler, birbirinden farklı koşullara sahip pistlerde kullanılıyor.

Isola: “Lastikleri saatler boyunca zorlayan testler gerçekleştiriyoruz; farkı görebileceğinizi söyleyebilirim. İç mekan testlerinin pist kullanımına nasıl çevrileceğini anlamak önemli. Açıkçası bizim yapmaya çalıştığımız şey, farklı pist koşullarının deneyimlenebileceği farklı iç mekan testleri gerçekleştirmek. İç mekan testlerimiz için nihai hedefimiz, pist koşullarını ayna netliğinde yansıtabilmek.”

2021 Formula 1 Lastikleri Daha Dayanıklı Olacak

Pirelli Formula 1 şefi Mario Isola: ” Net bir ilerleme sağlandığını gördüğüm bazı rakamlara göre söyleyebilirim. Gerçekten gözle görülür bir fark olacak. %5 gibi küçük bir rakamdan bahsetmiyoruz, büyük ihtimalle bu, küçük kalacaktır. Gerçekten net bir adım atıyoruz.”

Mario Isola, genel anlamda yenilenen F1 lastikleri ile pistte herhangi bi sorunla karşılaşılmayacağını söylüyor. 2021 Formula 1 lastikleri, zorlu koşullara daha dayanıklı hâle getirildi.

Pirelli F1 için 10 Yıldır Tek Lastik Tedarikçisi

Pirelli 2011 yılından bu yana Formula 1 için tek lastik tedarikçisi. İtalyan lastik devi F1 yarışları için farklı hava ve pist koşullarına göre farklı lastikler tedarik ediyor. Kuru zeminler için 5 farklı hamur tipine sahip slick lastikler sunuluyor. Aynı zamanda ıslak zeminler için de hafif ve sağanak yağmur koşulları için farklı lastikler bulunuyor. Formula 1 lastikleri, birçok kez İzmit’te yer alan Pirelli Fabrikası’nda üretildi.