Bridgestone Sürücüsüz Araçlar için Yatırım Yapıyor 1

Bridgestone Sürücüsüz Araçlar için Yatırım Yapıyor

Bridgestone, sürücüsüz araçlar geliştiren ABD’li girişim Kodiak Robotics’in azınlık hissesini satın aldı. İşbirliğinin bir parçası olarak, Japon markanın akıllı lastik desenlerinin dördüncü derece otonomiye sahip kamyonlara takılması planlanıyor. Bridgestone, bununla birlikte; gelecekte hareketliliği kolaylaştırmak, güvenliği ve çevreyi iyileştirmeye yardımcı olmak için yeni lastik sensörü teknolojileri de geliştirecek.

“Sürücüsüz Araçlar Yol Güvenliğini Arttırıyor”

Bridgestone Amerika Başkanı ve CEO’su Paolo Ferrari: “Sürücüsüz araçlar, gelişmiş yol güvenliği ve daha az kaza dahil olmak üzere filolar ve genel olarak toplum için önemli olan bir dizi fayda sağlıyor. Bunun yanı sıra; yakıt tasarrufu da yüzde 20’ye kadar artabilir. Akıllı lastik merkezli teknolojinin geliştirilmesi, çevresel etkiyi azaltırken yeni mobilite yeniliklerinden yararlanmak için kritik öneme sahip. Yeni yatırım, Bridgestone ve Kodiak’ın sürücüsüz kamyon ile taşımacılıkta daha hızlı ve daha verimli şekilde devrim yaratacak yeni çözümler geliştirmesine olanak sağlayacak.”

Otonom Sürüşte Akıllı Lastik Ne İşe Yarıyor?

Kodiak şu anda Teksas’ta uzun mesafeli taşımacılık için sürücüsüz kamyon filosunu kullanıyor ve gerekli güvenliği sağlamak için hâlâ kabinde bir sürücü var. Bridgestone; lastik durumunu izlemek, bakım zamanını öngörmek ve lastik ömrünü optimize etmek için veri toplamak amacıyla bulut tabanlı teknolojiyi kullanacak. Bu teknolojiyi sağlayan sensörlere sahip lastikler, “akıllı lastik” olarak adlandırılıyor.

Sürücüsüz Araçlar için İki Firma Güçlerini Birleştiriyor

Sürücüsüz araçlar geliştiren Kodiak’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Don Burnett: “Bridgestone tarafından yapılan bu yatırım, Kodiak için çok önemli ve sektör lideri sürücüsüz kamyon teknolojimizin kanıtı. Şirketin CTO’su Nizar Triguya’yı da gözlemci olarak yönetim kurulumuza davet etmekten mutluluk duyuyoruz. Şimdi Kodiak ve Bridgestone; akıllı lastik, sensörler ve öngörücü bakım alanlarında otonom araç teknolojilerini geliştirmek için birlikte çalışacak.”