Sizin için En İyi Yaz Lastiği Kategorisi Hangisi? 1

Sizin için En İyi Yaz Lastiği Kategorisi Hangisi?

Çok da uzak olmayan bir geçmişte, yollarda kullanılan lastikler için en yüksek sportif performans kategorisi Maksimum Performans veya Ultra Yüksek Performans yaz lastikleri idi. Bu kategorideki lastikler, manevra kabiliyeti ve yol tutuşu açısından “en iyinin de iyisi”ni temsil ederken aynı zamanda kayda değer kilometre ömrü sağlıyor. Bunlara Michelin Pilot Sport ve Pilot Super Sport, Bridgestone Potenza, Pirelli P Zero, Goodyear Eagle F1 Asymmetric ve Dunlop SP Sport Maxx serisi içerisinde yer alan lastikler örnek olarak verilebilir.

Daha sonrasında ise BFGoodrich G-force T/A KD lastiklerin piyasaya sürülmesi ile sportif performans daha da ileri taşındı. Onun yerini alan BFGoodrich G-force Rival S ise pazardaki diğer lastiklerin çok ötesinde kuru zemin yol tutuş performansına sahipti. Bu, yurt dışında “Extreme Performance Yaz lastikleri” olarak bilinen lastik kategorisinin ortaya çıkmasını sağladı ve diğer markalar arasındaki rekabeti ateşledi.

Hangi Yaz Lastiği Alınmalı?

Extreme Performance Yaz Lastikleri, günlük olarak kullandıkları araçlarını ara sıra piste de götüren sürücüler için tasarlanmış bir lastik kategorisi. Bu lastikler ile kuru zeminde aşırı derecede yüksek yol tutuşu sunulurken ıslak zeminde çekiş gücü, konfor ve diş ömründen bir miktar feragat ediliyor. Bu lastiklerin derin su birikintilerinin bulunduğu koşullarda kullanılmaması gerekiyor. Aynı zamanda tüm yaz lastikleri gibi düşük sıcaklıklarda, karlı ve buzlu zeminlerde de kullanıma uygun değiller. Bu kategori ile meraklıları için kuru zeminde en hızlı ve doğru direksiyon tepkisi, yüksek çekiş gücü ve manevra kabiliyeti ile yüksek hız performansı öne çıkarılıyor. Çoğu sürücü için mükemmel bir seçim olmasalar da, yüksek performanslı otomobil meraklıları için bu tür bir lastik kullanmak önem taşıyor. “Hangi yaz lastiği tercih edilmeli?” sorusunun cevabı, sürücünün önceliklerinde ve sürüş yapacağı iklim ve yol koşullarında yatıyor.

Hem Pistte Hem Yolda Kullanılabilen Yaz Lastikleri Hangileri?

Yurt dışında Extreme Performance yaz lastikleri olarak da sunulabilen lastikler, Türkiye’de ürün açıklamalarında hem pistte hem yollarda kullanıma uygun lastikler olarak tanıtılıyor. Bu yaz lastikleri, çoğunlukla kuru zeminlerde sürüş yapan, üstün sportif performans isteyen ve pistlerde de araçlarının performansını test etmek isteyen sürücüler için ideal. Bunlara Yokohama Advan A052, Advan Neova AD07; Michelin Sport Cup 2 serisi örnek olarak verilebilir. Çok yüksek yol tutuşu sağlayan bu ürünler, ultra yüksek performans yaz lastiği desenlerine göre daha düşük diş ömrüne sahip olsa da mükemmel manevra kabiliyeti ve üst düzey viraj performansı sergiliyor.

Hem Pistte Hem Yolda Kullanılabilen Lastiklerin Avantajları

  • Jilet kadar keskin direksiyon tepkisi
  • Gelişmiş direksiyon hissi
  • Kuru zeminlerde olağanüstü yol tutuşu
  • Virajlarda üstün yol tutuş performansı

Hem Pistte Hem Yolda Kullanılabilen Lastiklerin Dezavantajları

  • Nispeten daha konforsuz sürüş
  • Hızlı aşınan lastik dişleri
  • Daha fazla gürültü
  • Islak zeminlerde üstün performanslı yaz lastiklerinin gerisinde kalan çekiş gücü