Soğuk Havada Lastik Basıncı Ne Olmalı? 1

Soğuk Havada Lastik Basıncı Ne Olmalı?

Sıcaklık düştükçe sürüş zorlaşıyor ve soğuk havalarda sürüş, sıcak havalara göre daha az güvenli hâle geliyor. Bu, araç güvenliğini sağlamanın her zamankinden daha önemli olduğu anlamını taşıyor. Camları temizlemek ve ışıkların çalıştığından emin olmanın yanında soğuk havada lastik basıncı kontrolü de önemli. Aynı zamanda sıcaklıklar düştüğünde mutlaka kış lastikleri kullanmanız tavsiye ediliyor. Yaz lastikleri, 7 derece ve daha düşük hava sıcaklıklarında sertleşerek yol tutuşunu kaybetmeye başlıyor. Kış lastikleri ise özellikle 7 dereceden düşük sıcaklıklarda kullanılmak üzere geliştiriliyor. Düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruyan kış lastikleri, bu sayede yüksek yol tutuş ve fren performansı sergiliyor.

Soğuk Havada Lastik Basıncı Değişir mi?

1 Hava sıcaklığındaki değişiklikler, lastik içindeki havanın yoğunlaşmasına ve daha az yer kaplamasına neden oluyor. Sıcaklıktaki her 10 derecelik değişiklik için, lastik basıncı yaklaşık 1 psi etkileniyor. Bu nedenle soğuk havada lastik basıncı kontrolü önem taşıyor. Kulağa pek hoş gelmese de yaz aylarından kış aylarına lastik basıncını kontrol etmeyen çok sayıda sürücü bulunuyor. Ancak basınç, en az ayda bir kez kontrol edilmeli.

Soğuk Havada Lastik Basıncı Düşürülmeli mi?

Aracınızda TPMS varsa, sizi düşük lastik basıncı konusunda uyarabilir. Lastik, sürüşten sonra ısındığında TPMS uyarısı kaybolabilir. Yine, bunun nedeni lastiğin ısı üretmesi, ısınması ve lastik içerisindeki havayı genişletmesidir. Bununla birlikte, lastik basıncı en doğru şekilde lastikler soğukken / soğuduğunda kontrol edilir. Lastiklerdeki hava basıncını azaltmanın kar veya buz üzerinde sürüş sırasında çekişi iyileştirdiği yaygın bir efsanedir. Bu doğru DEĞİLDİR ve lastiklere zarar vermenin yanı sıra sürüşü daha zor hâle getirebilir.

Doğru Lastik Basıncı Nedir?

Önerilen lastik basıncı ile sürüş yapmıyorsanız; sürüş tehlikeli hâle gelebilmektedir. Bu durum, lastiğin daha fazla aşınmasının yanı sıra ağır yüklerle ve yolcuyla sürüş yapıyorsanız patlamaya sebep olabilmektedir. Araç üreticisinin tavsiye ettiği lastik basıncı, aracın sürücü kapısının iç tarafındaki veya yakıt kapağındaki metal etikkette görülebilmektedir. Bunun yanında araç kullanım kılavuzunda da bu bilgi, bulunmaktadır.