Ucuz Lastik Hakkında 1

Ucuz Lastik Hakkında

Taşıtların yükünü taşıyan ve zeminle temaslarını doğrudan sağlayan tek parça olma özelliğini gösteren lastikler, esnek yapılarıyla yolun özelliklerinden, hareketten kaynaklanabilen darbeleri ve sarsıntıları da dengeler. Viraj alımı, hızlanma ya da frenleme sırasında sarsılmaları, savrulmaları engelleyici özellik de kazandırırlar. Bu özellikleri ile aracın konforlu ve güvenli olmasını da sağlayan lastiklerin kalitesinden ziyade aracın orijinal üreticisinin tavsiye ettiği özelliklere sahip olması önemlidir. Ucuz lastik ya da pahalı lastik satın alıyor olmanın, bu nedenle bir önemi yoktur. Maliyetten ziyade araca uygunluk ön plana çıkmaktadır. Aracın orijinal lastikleri, araç performansını en iyi hale getirecek özellikleri barındırır. Bu özellikler ucuz lastik de olsa ölçülerinin uygunluğu, akslar üzerinde doğru yapıda bulunmaları, aynı diş yapısına sahip olmaları, mevsime uygun kullanılıyor olmaları, kullanım süresine, alınan yola ve hıza bağlı olarak aşınmamış olmaları gibi birçok değişkenden oluşur.

Araç sahibinin en ucuz lastik ile en yüksek performans sağlaması, bu özelliklerin tümünü sağlaması ile mümkündür. Bir lastiğin ömrü ortalama olarak 5 yıldır. Genelde 5 yıldan sonra lastiğin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. 5 yıldan fazla kullanılan lastiklerin, bir uzman tarafından her yıl düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Aksi takdirde araçta performans kaybıyla beraber güvenlik riskleri de oluşabilmektedir. Bu bakımlar ve kontroller sırasında yedek lastiğin havası, durumu da kontrolden geçirilmelidir. Araçlarda en sık rastlanan problemlerden biri olarak yedek lastiğin uygun olmaması durumu ortaya çıkmaktadır. Lastiğin ömrünü uzatmak için aracın taşıdığı yüke ve seyahat edilen zemine dikkat etmek gereklidir. Buzlu yollar, kaldırımlar, çakıllı yollar en çok lastik zedelenmesine neden olan zeminlerdir.

Bu tür bir lastik değişimi zorunluluğunda lastik seçeneklerini değerlendirilirken araca boyut olarak uygunluğu yanında diş derinliğine dikkat edilmelidir. Diş derinliği 1,6 mm’den az olan lastikler hemen değiştirilmelidir. En ucuz lastik uygun bakım ve kontroller gerçekleştirildiği müddetçe en performanslı özellikleri de gösterebilmektedir. Basınç kontrolleri zemine ve yüklenmeye göre ayarlandığında, iklim koşullarına uygun lastik seçimi yapıldığında, balans ve rot ayarlamaları uygun yapıldığında ucuz lastik de kullanılabilir.