BKT Çevre Dostu Üretime Odaklanıyor 1

BKT Çevre Dostu Üretime Odaklanıyor

Hükümetler; sera gazlarını kesmek, yenilenebilir enerji kaynaklarını beslemek, endüstriyel atıkları azaltmak ve biyolojik çeşitliliği teşvik etmek için mevzuat getirdikçe lastik üreticileri düzenlemelere uymak için mevcut tesislerini yeniden düzenliyor ve çevre dostu üretim gerçekleştirilen fabrikalar inşa ediyorlar. Örneğin; kuzey Hindistan Bhuj’daki 300 dönümlük üretim ve test tesisinde, BKT (Balkrishna Industries Limited) yılda 120.000 ton lastik üretebiliyor. Bu fabrika, çevre dostu üretim konusunda uluslararası katı düzenlemelere uygunluk gösteriyor.

BKT Yüksek Teknoloji ile Üretim Yapıyor

BKT tesisinin birimleri son teknoloji bileşik mikserlerine, çelik halkalar üretmek için ekipmanlara ve modern vulkanizasyon preslerine sahip. Modern bir araştırma ve geliştirme merkezi ve altı pistli bir test merkezi bile bulunuyor. BKT firmasının yöneticisi ve teknoloji direktörü Dilip Vaidya: “Sürdürülebilir hammaddelerin kullanımına ilişkin Avrupa REACH Direktifi de dâhil olmak üzere kalite kontrol ve çevre dostu üretim düzenlemeleri hakkındaki en katı uluslararası parametrelere bağlıyız. Ayrıca tesisin karbon ayak izini dengelemek için Bhuj’a 50.000 ağaç diktik.”

BKT Kauçuk için Yeni Kaynaklar Keşfediyor

BKT , ayrıca ABD biyo-teknoloji şirketi Kultevat ile Kazakistan’a özgü bir karahindiba türü olan TKS karahindibanın daha geniş alanda  kullanılması konusunda bir anlaşma imzaladı. Tesis, üretim sürecinde kullanılan yüksek kaliteli kauçukları üretme potansiyeline de sahip. BKT firmasının yöneticisi ve teknoloji direktörü Dilip Vaidya:“ABD şirketi Kultevat ile yapılan anlaşma kapsamında Rus karahindibası köklerinden kauçuk çıkararak çevre dostu üretim teknolojisini kullanacağız. Bu da yakında Güneydoğu Asya’daki ağaçlardan çıkarılan geleneksel kauçuğa rakip olabilir.”

BKT Ar-Ge Çalışmalarına Devam Ediyor

Tüm çalışmalar, analizler, deneyler ve testler, BKT firmasına ait Hindistan’daki Bhuj Bhuj üretim sahasında yer alan  Suresh Poddar İnovasyon Tesisi isimli araştırma ve geliştirme merkezinde gerçekleştirilecek. BKT, profesyonel kullanıma yönelik olarak sunduğu inşaat, tarım, ormancılık, sanayi gibi birçok sektör için geliştirdiği üstün performanslı lastikleri ile ön plana çıkıyor.