Bridgestone Enliten Teknolojisi Cupra Born ile Buluşuyor 1

Bridgestone Enliten Teknolojisi Cupra Born ile Buluşuyor

Üreticisinin ilk tamamen elektrikli aracı olan Cupra Born için lastik ortağı olarak Bridgestone seçildi. Aracın 548 km’ye dek ulaşmasına yardımcı olmak için Bridgestone ENLITEN teknolojisi ile ultra düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler üretildi. Premium lastik markası tarafından geliştirilen bu sürdürülebilir teknoloji ile lastik dönme direnci %30’a kadar azalıyor. Aynı zamanda lastik ağırlığı da %20 oranında düşürülüyor. Bu, her iki faktör de elektrikli araç modellerinin menzilini arttırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, geliştirilmiş kaynak verimliliği sayesinde lastiğin çevresel etkisi de azaltılıyor. Düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler, benzinli araçlarda ise yakıt tasarrufu sağlıyor.

Bridgestone B-Seal Nedir?

Cupra Born için özel olarak geliştirilen Bridgestone lastikler, ıslak zeminlerde mükemmel performans sunarken sürüş stabilitesini arttırıyor. Ek olarak; delinme durumunda hava kaybını önlemek için hasar gören kısmı kapatan Bridgestone B-Seal teknolojisi ile avantaj sağlanıyor.

Cupra Born Hangi Bridgestone Lastikleri Kullanıyor?

Cupra Born için sunulan lastikler arasında farklı hava koşullarında sürücü ihtiyaçlarını karşılaması için yaz, 4 mevsim ve kış lastikleri yer alıyor. Yaz koşullarında kullanım için geliştirilen Bridgestone Turanza ECO, ıslak ve kuru zeminlerde üstün performans sunuyor. 7 dereceden düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruyabilen Bridgestone Blizzak lastikler ise zorlu kış koşullarında yüksek güvenlik sağlıyor. Bunun yanında; Weather Controll All-Season deseni, yılın dört mevsimi kullanılabiliyor. Bridgestone Enliten teknolojisine sahip bu lastiklerin üretimi Avrupa’da gerçekleştiriliyor.

Bridgestone Lastikler Nasıl Geliştiriliyor?

Premium lastik üreticisi, geliştirme aşamasında araştırma için ihtiyaç duyulan prototip lastiklerin sayısını azaltmak için Sanal Lastik Geliştirme teknolojisini kullanıyor. Bridgestone, bu teknolojiyi kullanarak hammadde tüketiminin ve CO2 emisyonlarının yaklaşık %60 oranında azaltılabileceğini belirtiyor. Sanal Lastik Geliştirme sürecinin bir başka avantajı da lastiği pazara sunma süresini %50 oranında azaltması. Bu teknoloji ile daha sürdürülebilir ve verimli lastik üretimine katkıda bulunuluyor. Böylece elektrikli araç kullanıcılarının özellikle önem verdiği çevre dostu üretim gerçekleştiriliyor.