Sébastien Ogier Monte Carlo Rallisi Rekoru Kırdı 1

Sébastien Ogier Monte Carlo Rallisi Rekoru Kırdı

Toyota sürücüsü Sébastien Ogier, Monte Carlo Rallisi sırasında rekor kırarak 8. galibiyetini elde etti. Pirelli’nin Dünya Ralli Şampiyonası yarışlarına tekrar lastik tedarik etmeye başlaması ve bu rekor ile birlikte Ogier, ralli tarihindeki en başarılı sürücü hâline geldi. Yarışta ikinci sırada Ogier’in takım arkadaşı Elfyn Evans yer alırken Hyundai Takımı’ndan Thierry Neuville ise üçüncü oldu.

Pirelli’nin Geliştirdiği Monte Carlo Rallisi Lastikleri

Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası için dört tip lastik geliştirildi: Yumuşak ve süper yumuşak bileşiğe sahip P Zero ile çivili ve çivisiz Sottozero. Şampiyon yarışçı Ogier, yarışta yumuşak hamura sahip Pirelli P Zero hariç hepsini kullandı. Bununla birlikte; Monte Carlo Rallisi sırasında farkı yaratan lastik, çivili Pirelli Sottozero STZ-B idi. Lastik, çivisiz lastikler kullanıldığı takdirde yol tutuşu sağlamanın imkânsız olabileceği koşullarda rekabete imkân tanıdı. Lastiğin sırtı üzerinde buzlu ve karlı zeminlerde yüksek güvenli sağlamak için 200 adet 2 milimetrelik çivi bulunuyor.

Çivili Lastikler Monte Carlo Rallisi için Avantaj Sağladı

Ogier, çivili Pirelli Sottozero lastiği ile 23 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşen Monte Carlo Rallisi yarışlarında çarpıcı bir zafer elde etti. Şampiyon pilot, bu yarışta diğer rakiplerinden 17 saniye daha hızlıydı. Bu, asla kaybetmeyeceği bir avantaj elde etmesini sağladı. Böylelikle ralliyi 32 saniye farkla kazandı.

Dünya Ralli Şampiyonası için Tarihi Bir Zafer

Pirelli Ralli Etkinlikleri yöneticisi Terenzio Testoni: “ Monte Carlo Rallisi kapsamında kullanılan tüm lastiklerimizin performansından çok memnunuz. Muhtemelen tüm sezon boyunca lastikler için en kritik olan yarıştı çünkü bu yılki ekstrem koşullarda lastik seçimi sonucu belirleyen faktör. Kar lastiğimiz ıslak ve çamurlu zeminler için özel olarak geliştirilen bir ürün olmamasına rağmen ıslak ve çamurlu zemin koşullarında olağanüstü performans sergiledi. Çivili lastik, bu yılki rallide öne çıkan yoğun kar ve buzlanma koşullarında üstün performans için gerekli yol tutuşunu sağladı. Çivili Sottozero da Pazar günü kuru zemin koşullarında kullanıldı ve üzerindeki hiçbir çiviyi kaybetmeden istikrarlı performans sergiledi. Dünya Ralli Şampiyonası tarihinde yer edecek başarısı için Sébastien Ogier’i tebrik ediyoruz. “