Continental Lastikleri Rusya’dan Desteğini Çekti 1

Continental Lastikleri Rusya’dan Desteğini Çekti

Alman devi Continental lastik firması Rusya pazarından ayrıldı. Otomobil bayileri ağının bir Rusya’da ki bir temsilcisine göre, Continental’in ayrılması lastik pazarındaki durumu olumsuz etkileyecek. Aynı zamanda, otomotiv lastiği segmentindeki durum önemli ölçüde değişmeyecek.. Fresh Auto otomobil bayilik ağının servis müdürü Alexander Nosko’ya göre oto lastik sektöründeki bu durum değişmeyecek.

Alman Lastik Devi Continental Gelir Kaynağı mıydı?

Uzmanların değerlendirmesine göre, 2021 yılında Rusya’da 47,2 milyon lastik üretildi ve Continental lastik firmasının kârı 1,4 milyar Avro oldu. “Ancak 2022 yılında, markanın Rusya pazarından çıkma kararı aldığı yaptırımlar nedeniyle şirketin işleri 87 milyon avro değer kaybetti. LLC Continental Kaluga, Rusya Federasyonu’nda lastik üretimi ve satışında önde gelen ilk 10 şirketten biriydi, ancak dokuzuncu sırada yer alabildi.”

Continental ve Rusya Sorunu Otomobil Segmentini Etkiler mi?

Continental lastik devinin ayrılması Rusya’daki kauçuk piyasasındaki durumu olumsuz etkileyebilir, çünkü lastik sıkıntısı fiyatlarını artırabilir. Fakat yılın başında zaten fiyatları artmış olmasına rağmen fiyatların yine %23,5 yükselmesi sonrası bazı modeller daha pahalı hale geldi. Uzman: “Aynı zamanda, bazı Rus lastik modelleri daha ucuz hale gelmiştir. Örneğin, Cordiant lastikleri için fiyat skalası %7 daha düşüş gerçekleştirdi. Bu durum Alman üreticinin ayrılmasının otomobil lastiği segmentindeki durumu temelden değiştirmeyeceğini gösteriyor” dedi.