Hankook Lastikleri’nden Yakıt Tasarrufu için Öneriler 1

Hankook Lastikleri’nden Yakıt Tasarrufu için Öneriler

Hankook Lastikleri , yakıt verimliliği için sürücülere çeşitli öneriler sunuyor. Yakıt tasarrufu için lastikler kadar sürücü faktörü de önem taşıyor. Yakıt tüketiminin artmasına en büyük etkiyi yuvarlanma direnci sağlıyor.

Yakıt Tasarrufu için Araç Hafif Tutulmalı

Hankook , yakıt tasarrufu için aracın mümkün olduğunca hafif tutulması gerektiğini belirtiyor. Firma, orta büyüklükteki sedan araçların yakıt tüketiminin bagajdaki her 100 kg için %6 oranında arttığını ifade ediyor. Hankook , araçların yakıt verimliliğinin aynı zamanda; hava sürtünmesine de bağlı olduğunu söylüyor. Portbagaj takılması ile yakıt verimliliği % 20 oranına dek düşebiliyor.

Doğru Lastik Hava Basıncının Korunması Yakıt Tasarrufu Sağlar

Hankook , yakıt tasarrufu için  lastiğin hava basıncının üreticinin önerisine uygun olması gerektiğini söylüyor. Önerilen hava basıncından 7 psi daha düşük basınca sahip lastiklerle araç kullanıyorsanız, yakıt verimliliği şehirde % 6’ya ve şehirler arasında % 4 oranına kadar düşebilir.

Yakıt Tasarrufu için Sürüş Önerileri

  • Hızlı Kalkış ​​ve Ani Frenlemeden Kaçının: Kademeli hızlanma ile yakıt tasarrufu artar. Beş saniye ara ile ortalama 20’şer km/ s hızlanma, yakıt verimliliğini yaklaşık % 11 oranında arttırmaktadır.
  • Motor Frenlerini Kullanın: Yavaşlamak için ayaklarınızı gaz pedalından kaldırmak yakıt verimliliğinizi % 2 oranında artıracaktır.
  • Klimanın çok kullanılması yakıt tüketimini arttırmaktadır.
  • Yuvarlanma direnci düşük lastikler ile yakıt verimliliği yükselmektedir.
  • Düşük devirde sürüş yapılması, yakıt tüketimini azaltmaktadır.
Aracın Hareketsiz Kalması ile Yakıt Tüketimi Artıyor

Hankook , motor çalışırken aracın bir dakikadan fazla boşta kalması durumunda çalışırken olduğundan daha fazla yakıt tükettiğini belirtmektedir. 10 dakika içinde arabanız 10 ml yakıt tüketecektir. Hankook, yakıt tasarrufu için motorun kapatılması ve vitesin boşa alınması gerektiğini belirtmektedir.