Yokohama Lastik Sensörü Çalışmalarını Hızlandırıyor 1

Yokohama Lastik Sensörü Çalışmalarını Hızlandırıyor

Yokohama Lastikleri ve Alps Alpine, binek otomobil lastik sensörü geliştirmek için ortak bir araştırma ve geliştirme projesi üzerinde çalışıyor. Bu ortaklığın ana amacı, lastik aşınması ve yol koşulları hakkındaki verileri işlemek ve yönetmek için dijital araçların kullanıldığı bir çözüm geliştirmek.

Lastik Sensörü Çalışmaları Sektöre Katma Değer Sağlıyor

Yokohama Lastikleri , gelecekte lastiklerin CASE (Bağlantılı, Otonom, Paylaşımlı ve Elektrikli) teknolojiler ile uyumlu ve Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) bir parçası olması gerektiğine inanıyor. Japon lastik üreticisi bununla paralel olarak; Alps Alpine’nin sistem tasarımı ve yazılım geliştirme özellikleri sayesinde lastik iş modeli üzerinde sinerjik etkiye sahip olacak teknolojiler geliştiriyor. Yokohama Lastikleri yetkilileri: “Sürücülere ve araca veri sağlayabilen lastikler için sistem ve uygulamalar geliştirmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Bu tür sistem ve uygulamalar, lastik sektörü için katma değer sağlıyor. Bu doğrultuda, Alps Alpine ile ortak bir geliştirme çabası içerisinde lastik sensörü gelişimini hızlandırıyoruz.”

Lastik Sensörü Sürücüleri Uyarıyor

Yokohama Lastikleri , lastik çalışma geçmişini ve diğer araç verilerini lastik yönetim sistemi ile kullanıcılara sunarak araç çalışma eğilimlerinin analiz edilmesini sağlayacak. Sürücüler, lastik muayenesi için uygun zamanlamanın bildirimini alabilecek; böylece araç içi işletme sistemi yeni bir seviyeye yükselecek ve lastik kullanımı için verimlilik artacak. Lastik sensörü çalışmaları ile araç kullanımı daha güvenli hâle gelecek.

Yokohama Lastikleri Ödüllü Çalışmalara Sahip

Firmanın lastik sensörü alanındaki çalışmaları bugün ile sınırlı kalmıyor. 2004 yılında Yokohama Lastikleri ,  Japonya’da binek otomobiller için lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) geliştiren ilk lastik üreticisi oldu. “AIR watch” olarak adlandırılan sistemin satışları 2005 yılında sınırlı bir şekilde başladı. “Air Watch” 2004 yılında Good Design Ödülü’ne sahip oldu. Bunun yanı sıra; 2006 yılında otomobil endüstrisi gazetesi Nikkan Jidosha Shimbun’un sponsor olduğu “Nikkan Jidosha Shimbun 2006 Araba Aksesuarı Ödülleri”nin “Fonksiyonel Ürünler ve Aksesuarlar” kategorisinde birincilik ödülü aldı.