Hankook Yarış Lastiği Tedariği Daejeon Fabrika Yangından Etkilendi 1

Hankook Yarış Lastiği Tedariği Daejeon Fabrika Yangından Etkilendi

Daha önce serinin Hankook lastiklerinden Bridgestone’a geçeceğini duyuran Japon Super Taikyu dayanıklılık yarışları şampiyonası organizatörleri, tedarikçi değişikliğinin mart ayı başında Koreli şirketin Daejeon fabrikasında çıkan yangınla ilgili olduğunu doğruladı. Organizatörlere göre, 28 Nisan 2023’de Fuji’de yapılması planlanan testler her iki markanın lastikleri kullanılarak gerçekleştirilecek. Buna ek olarak, 27-28 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Fuji 24 Saat yarışı için Bridgestone slick lastikleri, Hankook ise yağmur lastiklerini sağlayacak. Bundan sonra, temmuz ayında Sugo pistinde gerçekleşecek olan sezonun üçüncü etabında Japon şirket tek tedarikçi olacak.

Hankook Super Taikyu Yarışları Lastik Tedariği Ne Zaman Yapılacak?

Hankook, iki yıl uzatma opsiyonlu üç yıllık bir sözleşmenin imzalandığı 2021 yılından bu yana Super Taikyu yarışlarına yarış lastiği tedarik ediyor. Ancak, serinin organizatörlerinin de belirttiği gibi, yangın nedeniyle şirketin teslimatlara yeniden başlaması bir buçuk yıl sürecek. Hankook lastikleri genellikle Japonya’daki yarışlar için lastik stokları olduğu, ancak bu sezon düzenlemelerdeki bir değişiklik nedeniyle hacimlerinin önemli ölçüde azaldığı da belirtiliyor. Hankook Super Taikyu dışında, Formula E, Euroformula Open, Super Formula Lights ve 24H Serisi gibi diğer yarış serileri için de lastik tedarik ediyor. Organizasyonlar da Hankook yaz lastikleri ve hankook dört mevsim lastikleri performanslarını sergiliyor. Yarış lastiği tedarik sürecinde yer alan geliştirmelere de her bir seri ayrı katkı sağlıyor.

Japon Super Taikyu Yarışları Ne Zaman Başladı?

Hankook Lastikleri tarafından lastik tedarik edilen Super Taikyu Yarışları, 1991 yılında başlayan Japon bir yarış serisidir. Ticari olarak satılan yarış araçları (GT3, GT4, TCR) ve Japon pazarından çoğunlukla alınan az değiştirilmiş üretim araçları için bir pro-am yarış serisidir. Super Taikyu Yarışları, Japonya’nın tüm büyük motor sporları pistlerinde yapılıyor. Formatlar arasında da tek bir beş saatlik yarış ve iki üç saatlik yarıştan oluşan çift başlıklı format bulunuyor. Serinin en büyük etkinliği Fuji Super TEC 24 Saat’tir ve 2018’den beri her yıl Fuji Speedway’de düzenleniyor. Serinin dokuz sınıfı var ve FIA GT3 araçlarından 1.500 cc’nin altında etkin hacme sahip satılan araçlara kadar bu seriler değişkenlik gösteriyor.