Pirelli Lastik Şirketi Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası ile Ödüllendirildi 1

Pirelli Lastik Şirketi Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası ile Ödüllendirildi

Pirelli Lastik, Ticaret Bakanlığı tarafından hızlandırılmak üzere yürürlüğe konulan “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” (YYS) programına katılarak, ithalatçı ve ihracatçılar için yerinde gümrükleme imkânı sunmaya hak kazandı. Pirelli Cinturato P7 ve Pirelli Sottozero gibi serilerin üreticisi olan firmanın aldığı bu sertifika, ihracatçı firmalara uluslararası bir statü kazandırmaktadır.

Pirelli Lastik, uzun bir denetim sürecinin ardından elde ettiği “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” (YYS) sayesinde uluslararası pazarda bir avantaj sağlayacak. Bu sertifika sayesinde, Pirelli Türkiye hızlı ve zamanında teslimat konusunda daha da gelişecek ve ihracatta önde olacaktır.

Pirelli Lastik Bu Sertifikayla Nasıl Bir Avantaj Elde Ediyor?

Pirelli Lastik Türkiye Lojistik Direktörü Ayşegül Şenalp, sertifikayı almak için geçirdikleri ciddi bir denetim süreci hakkında şunları söyledi: “Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından gerçekleştirilen denetimde, siparişten tedariğe, bilgi güvenliğinden tesislerimizin fiziksel güvenliğine, mali kayıtlarımızın tutulması ve saklanmasından İnsan Kaynakları uygulamalarımıza, üretim sürecimizden iç denetim yöntemlerimize kadar yayılan detaylı bir denetimden geçtik. Tüm bu süreçlerin sonunda Ticaret Bakanlığı’ndan Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’nı almış olmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. İthalat ve ihracat işlemlerimizde bize hız kazandıracak Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (YYS) sayesinde Türkiye’de ürettiğimiz Pirelli markalı lastikler artık uluslararası rekabette ciddi bir avantaja sahip olacak.”

Pirelli Lastik Uluslararası Ticarette İmtiyaz Sahibi Olacak

Türkiye, 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak ve ihracatçı firmaları destekleme hedefindedir. Uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmak amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından 2013 yılında hayata geçirilen Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (YYS) programını uyguluyor. Bu sertifika, uluslararası geçerliliğe sahip olarak, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan ve kendi denetimini yapabilen firmalara, uluslararası ticarette önemli kolaylıklar ve imtiyazlar tanıyor.

Pirelli lastik fiyatları ise sertifikalandırılan markanın ürettiği ürünleri piyasa koşullarını dikkate almasıyla orantılı olarak sunulacaktır. Bu uygulama, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Çin, Japonya ve Kore gibi ülkelerde mevcut olarak, ülkeler arasındaki tanıma anlaşmaları sayesinde Pirelli lastik vb. firmalara uluslararası özel bir statü kazandırmaktadır.